yeni doğan bebeğin ay ay gelişimi nasıl olur

Yenidoğan bebeklerin ay ay gelişim süreci oldukça önemlidir. Ay ay gelişim süreci ebeveynlerin açısından çok önemli bir fırsattır. Bu ilerleme süreci çocuğunuzu iyi tanımanıza, fiziksel gelişim sürecini görmenizi sağlar.

Bu sayede bebeğinizin duygularını ve hislerini, neye tepki verip neyi sevmediğini, neden hoşlanıp hoşlanmadığını yada birçok fiziksel gelişim süreci aşamasını görebilme şansına erişebilirsiniz.

*Aşağıdaki videoda aşama aşama bebeklerin ilerleme fiziksel gelişimlerini izleyebilirsiniz.

Bebeklerin Ay Ay Gelişimi:

bir aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri1. Ay

Bebeğinizin ileride size gösterecek olan kişilik özelliklerini ilk sinyallerini size yansıtır. Bebeklerin ilk dönemlerinde yüksek seslere dış olaylara karşı kendini kapatmaya çalışırlar. Bu yüzden evi sessiz hale getirmeye çalışmak çok yersiz olacaktır. Özellikle anne ve babasının yüzünü incelemekten çok hoşlanırlar. Genellikle saçlara odaklanırlar. Ona hafifçe şarkılar söyleyin veya konuşun. Dinlemek çok hoşuna gidecektir.

iki aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri2. Ay

Yenidoğan bebeğinizin yeni çevresine alışmış olduğunu göreceksiniz. Ruh halini daha iyi görebileceksiniz. Daha hareketli olduğu için bebeğinizin düşmemesi için dikkatli olmanız gerekebilir. Bu yüzden bebeğinizi iyice kontrol etmeyi ve izlemeyi unutmayın. Görsel duyuları gelişmiş olacaktır. Bir sese geldiği yöne doğru bakabilir ve gözleri ile sesin geldiği yere odaklanabilir.

uc aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri3. Ay

Uyanık olduğu zamanlar sallanmaktan hoşlanmayacaktır. Onunla oynamasını ve konuşmasını sizden isteyecektir. Kısacası sizden yeni şeyler öğrenmek isteyecektir. 3.ay sonuna geldiğimizde ara ara uyansa bile, geceleri 10 saate kadar uyumaya başlayabilecektir.

 

dort aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri4. Ay

Yenidoğan bebeğiniz artık” yenidoğan” sınıfını geçmiş sayılır.Kasları geliştikçe bebeğin vücudu toparlanmaya başlar. oturma mutluluğuna tek başına erişemese bile ufak bir yardımla bunu becerecek ve çok mutlu olacak hatta bayılacaktır. Bebek giderek daha sistemli daha uygun hareket etmeye başlar yeni doğan refleksinden artık uzaklaşmaya başlamıştır.

bes aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri5. Ay

Bebeğiniz artık konuşma dinleme keşfetme sabahları sabırsızca uyanması gibi becerilerini denemekle geçirecektir. Yenidoğan bebeğiniz artık kucakta rahat hareket edebilmekte ve mama sandalyesine oturabilir. Artık yeni doğanlara yaylı salıncak ve benzeri oyun sandalyeleri alabilirsiniz. Katı gıdaya geçmek için uygun bir aydır.

alti aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri6. Ay

Yenidoğan bebeklerin bazıları bu ayda emeklemeye başlarken bir diğeri ses çıkarmaya bir başkası elindeki oyuncağı inceleyebilir. Bu ay bebeğinizin emekleme ayıdır. Tabi sizinde destek ve kontrolü yapmasınız gereklidir. Bebeğiniz emeklerken bazı durumlar başınıza gelebilir. O yüzden her şey kontrolünüz içinde olmalıdır. Altıncı ayın sonunda artık tek başına oturabilir. Tabi desteğinizi bir an bile bırakmamalısınız. Bu dönemde bebeklerin en büyük sıkıntısı elindeki oyuncağı bir anda yere bırakması ve atması olacaktır. Ekmek kırıntıları çok hoşuna gider tutmak ister fakat elleri daha tutmaya alışık değildir.

yedi aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri7. Ay

Bu ay sonunda bebeğiniz hem yürümeye emeklemeye hemde kendini kaldırmaya bir şeylere uzanmaya başlayacaktır. Yeni şeyler keşfetmek için bebeğinizi özgür bırakmalısınız. Oyuncakları ile sık sık oynamayı bırakacak ve hep gülmeye başlayacaktır. Hareket etmeye başladığında tabi korku ve merak oluşacaktır. Fakat sizin yanınızda olduğunu görünce kendini güvende hissedebilecektir.Gün sonunda sallamadan uyumaya başlayacaktır. Bu ayın sonunda bebeğinizin küveti geniş olarak karşımıza çıkabilir. Her şeyi taklit etmeye çalışabilir

sekiz aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri8. Ay

İlgi ve merak bu ayda doruğa çıkacak ve yeni doğan bebeğiniz gördüğü her şeyi keşfetmek için bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilecek durumlar yaratabilir. Her şeyi düşürmeye kemirmeye bazı eşyaları çekmeye başlayacaktır. Bebekleri takip etmek zorlaşabilir. Boş bir alan yaratıp bırakın kendi kendine hata yapmasını ve başarmasını öğrensin.
Yeme alışkanlıkları zordur.değişkenlik gösterebilir. Bazı bebeklerde kendi kendine yemek yerine sizin yedirmenizi isterler. Bazı bebeklerde ise bebek mamalarını reddedip sizin tabaktaki yemeklere el atabilir. Bebeğinizin istediğini yapın ve sakın ona zorla yemek yedirmeye kalkmayın. Anne babalarına bağımlıdır yabancılar onu korkutabilir. Dikkat çekmek için ağlayabilir.

dokuz aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri9. Ay

Bebeklerin oyun oynarken bazı heceler söylemesine şahit olacaksınız. Bu konuşma hevesini gösterir. Oyun oynarken ailesinin yanında olmak ister. Belli bir oyuncağı sever benimser. Sahip olduğu şeyleri korumak ister. İnsanların ruh halini anlar ve ona göre davranır. Bunun yanı sıra gününü oturmakla ve emekleyerek geçirir. Ayrıca evde bitki, çiçek gibi saksılar varsa bebeklerin ulaşamadığı yerlere konulmalıdır. Çünkü üzerine düşebilir. Bebeğinize zarar verebilir.

on aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri10. Ay

Bu ayda yenidoğan bebeğiniz artık çok hareketli ve her yeri kurcalamaya başlayacaktır. Siz ona hayır cevabı da söyleseniz hiç yorulmadan yasaklı yerleri geçmeden duramayacaktır. Hep deneyecektir. Bu aylarda bebekleriniz 1 saat ve gece 11 saat uyuyabilir. Suyla oynamaktan büyük zevk alırlar.Kendisiyle oynamasını bekler. Üzüntü sevinç ve kızgın hareketleri size gösterir belli ederler. Kendi kendine ayağa kalkabilir iki elinizden tutup yürüyebilir.

onbir aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri11. Ay

Artık rahatlıkla ayakta yardım görmeden durabilir. Düşmeden oturabilir. Bebeğiniz ayağa kalkıp kendi kendine yürümeye başladığında ayakkabı giymeye hazır demektir. Merdivenler tüm çocukları ilgisini çeker. Çoğu bebek yukarı rahatlıkla çıkabilir ineceği sırada korkarak ağlamaya başlarlar. Bu dönemde bu aylarda bebeğinizin uyku düzeni değişebilir. Gündüzleri uykuları kısalır geceleri uzayabilir. Uzun süreli uykuya dalabilir. Geceleri uykuya dalmakta zorlanırsa banyosunu gece yaptırmayı deneyebilirsiniz. Bu dönemde bebek artık nesneleri rahatlıkla tutup iyi kullanabilmektedir.
Saklanma, bulma, top atma gibi oyunlardan çok hoşlanacaktır. Kaşığı ağzına götürüp ayakkabısını ve çorabını kendi çıkarabilmektedir. Bu ayda söyledikleri hala anlaşılmaz olsa bile ses çıkartabilir yüz ifadeleri rahat taklit edebilir.

oniki aylik bebek gelisimi - Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri12. Ay

Kendini farklı bir insan görmektedir. 12.ayda yürümeye başlar. Ancak 12.ayın sonunda desteksiz yürüyebilir ancak yürümeye hazır olmaması buda bir gelişim sayılır. Düşer ama bu onu yıldırmaz canı acısa bile başarısız olduğu için ağlar. Eğer bebeğiniz yanına gidip endişelenir gibi davranırsanız daha da üzülecektir. Yürümeye yeni başlayanlar için emeklilik onlar için daha kolay olduğunda her yere emekliye emekliye gitmeyi bir süreliğine tercih edecektir. Bebeğiniz kaşık ve çatalı rahatlıkla tutup kendi kendine yemek yiyebilecektir. Uygun bir zamanda elleri ile yemek yemeğe izin verebilirsiniz. Dağınıklık olabilir hoş görebilirsiniz. Bu dönemde kilo fazla almaz çünkü hareketli olduğu için kilo alma yavaşlamaktadır.

* Ay ay gelişim sürecinde bebeklerin gün içinde en az bir kez dinlemeye uykuya ihtiyaçları olabilir. Öğle yemeğinden hemen sonra uyku alınmalı fakat bu her zaman için gerçekleşmeyebilir. Bebeğinizi farklı zamanlarda uyumaya teşvik edebilirsiniz. Oyuncak hayvanlar bu dönemde bebeğinizin vazgeçilmez eğlencesidir. Bu ay sonunda mizah anlayışı da gelişme gösterecektir.Ruh halleri değişkenlik gösterebilmektedir. Sevmediği yemeklere direnebilir. Son olarak dergi ve kitaplardaki hayvanları tanımaktan çok büyük bir zevk duyarlar.

Bebeğin ay ay gelişim aşamasından sonra bebeklerde refleks durumları gözlenir. Bu refleks durumlarını Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks Çeşitleri konusuna bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.