yeni doğan bebek odası nasıl olmalı

Bebek odası ebeveynler için çok zevkli bir süreçtir. Çünkü bebekler ilk doğdu andan itibaren onlara güzel sağlıklı ve güvenilir bir salonda büyütmek ve yetiştirmek her anne babanın hayalleri arasındadır. Bu yüzden bebek salonu hazırlarken dikkat etmemiz gereken hususlar şöyle sıralanmaktadır.

* İlk öncelikle Bebeğe uygun bir salon ve yatak hazırlanması iyi olacaktır. Hazırladığımız yatak geceleri emzirme açısından kolaylık sağlamalı ve bir kaç aylığına anne baba odasında olabilir.Ancak bir süre sonra bebeğin ayır bir odası olması çok uygun olacaktır.

* Bebek odası güneş alan bir yerde olmalı ve mümkünse ayarlanabilir ışık sağlanmalıdır. Gece uyuması geldiğinde ışığı kısabilme durumunuz olur.

* Bebek odasının yer döşemesi kolay silinmesi açısından laminant, parke tercih edilmelidir.

* Odanın içerisine toz yapabilecek halı, kilim ve yolluk koymamak gerekir.

* Bebek mobilyası doğal olmalıdır. O nedenle ağaç ve ahşaptan yapılan mobilyaları tercih etmek gerekir. Çünkü ahşap mobilya hava sirkülasyonunu iyi sağlar ve ortamın havasını temizleye yardımcı olur. Ayrıca mobilyanın sivri ve keskin kenarların olmamasına özen göstermelisiniz.

* Bebek salonu güvenilir olmalı ve hiç yerde priz ve kablolar bulundurulmamalı hatta kabloları gizleyebilirsiniz.

* Bebek salonu en ideal rengi pastel tonlarıdır. Mavi ve yeşil tonlar bebeğinizi sakinleştiren renklerdir.

* Gün içerisinde bebekle göz teması kurmak göz göze gelmek onu kucaklamak zaman zaman bebeği kendi haline bırakmak duygusal gelişimi ve sinir sisteminin uyarılması açısından çok önemli bir hale gelmektedir.

* Bebeğin odasına çok oyuncak dondurmayın. Gelişim döneminde yeteri sayıda oyuncağı olması daha uygun olmaktadır.

* Ev ortamının sıcaklığı uygun düzeyde olması sağlanmalıdır. ( 22-25c civarı ) Işık ve seslerin çok fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

* Ani bebek ölümü gerçekleşmemesi açısından yatağın baş tarafına 20-30 derece yukarı olması ve sırt üstü uyumasına dikkat etmeliyiz.

* Evi havalandırmayı ve temiz tutmayı unutmamalıyız.

Bebek Karyolası Seçerken;

*  Karyola yuvarlık olmalı ve keskin olmamasına özen göstermelisiniz.

* Bebeğinizin parmakları ve kafasını sıkıştırmaması için 2,5 cm az ve 6 cm fazla parmaklıklar olmaması gerekir.

* Bebeğinizin diş çıkarma dönemleri geldiği zamanlarda karyolayı dişlemesi yaşanabilir. Bu durumda boyalar su bazlı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

* Karyolanın içine pamuklu çarşaflar serebilirsiniz.

* Karyolanın üzerine asla dönence asmayınız. Çünkü bebeğiniz onu düşürür ve boynuna dolayabilir.

Bebeğinize iyi bir oda hazırladığınız zaman huzurlu bir şekilde uyuyacaktır. Bebeğin odasında oyuncaklarında olması bebeğe huzur ve mutluluk vermektedir. Bu yüzden oyuncak seçimi önemlidir. Yeni Doğan Bebekler İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı? konusunda bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.