yeni doğan bebek nasıl uyutulur

Yenidoğan bebek uykusu genellikle anneler için zamanla alışkanlık haline gelebilen bir süreçtir. Sürekli olarak ayağınızda sallama gereksinimi duyarsınız. En güzel bebek uyutma yöntemi beşikte sallamaktır. Hem daha kolay hemde bebeğinizin uykuya dalması için en iyi çözümlerden bir tanesidir. Bu sayede ayağınızda sallama alışkanlığınız giderilmiş olacaktır. Bebeğinizi uyutmak için beşikte sallayabilir yada omzunuza alıp pışpışlayarak kolayca uyutabilirsiniz. Bazende çok ince bir örtü ile gözlerini kapatabilir ve üzerine hafif bir örtü serdiğiniz zaman bir süre sonra çocuğunuz uykuya dalmak zorunda kalacaktır.

 Bebek Uyutulurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

* 3 aylık olana kadar bebek arabalarında , taşınabilir yataklarda, beşik ve benzeri sepetlerde uyutabilirsiniz.
* Uyku odası sessiz ve fazla aydınlık olmayacak şekilde güneş gören, her gün havalandırılan bir ortamda uyuması ideal olacaktır.
* Çocuğunuzun rahat uykuya dalması için loş ışık ve oda ısısının 21 – 25 derece arasında olması gerekmektedir.
* Bebeğinizin gece uykusuna hazırlamak için huzurlu ve sakin bir ortam yaratılmalıdır.
* Bebeğinizin uykusu geldiğinde onu yatağa yatırın.
* Ona şarkılar mırıldanın, sırtını okşayın ve uyuması kolaylaşacaktır.
* Bebeğin Uykusu ( gaflet ) geldiğinde onu sallar veya kucağınıza uyutmaya alıştırırsanız, gece uyanın ve tekrar uyutmak için aynısı sizden isteyecektir. ona kendi kendisine uykusuna dalmayı öğretmelisiniz. Bu yüzden kucağınızda sallamak bu yüzden olmaması gerekir.
* Bebeğinizi yatakta uyuturken ağzında emzik bulunmamalıdır. Emzik uykuya dalması için gerekli bir araç değildir. Eğer ağzında emziği unutursanız uykuya daldığı an emziği çıkartın ve yatakta emziksiz uyumaya devam etsin.

Bebek uykusu ( aymazlık ) uyku düzeni ile sağlanır.  Bebeklerin Uyku Düzeni, Haftalık Aylık Uyku Saatleri çok önemlidir. Bu makaleye bakarak bebeğinizin uyku saatlerini ve uyku düzenini ayarlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz