Biberon Maması mı Yoksa Anne Sütü mü Tercih Edilmelidir ?

1
1063
biberon maması

Biberon Maması:

Bebeklerin beslenmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş biberon maması yapay sütlerdir. Bu süt oluşumda ısı ve işlem uygulanarak inek sütü proteini kullanılır. Aynı zamanda bitkisel sıvı yağ ve vitamin ilave edilerek mama yapımı gerçekleşmiş olur.

Biberon maması çok dikkatli hazırlanmak gerekir. Aksi takdirde uygun olmayan yerlerde hazırlandığı zaman hem böbrek hem mide sistemleri için çok zararlı bir duruma yol açabilir.

Biberon kullanmaya başladığınız andan itibaren hijyenik olmasına özen göstermelisiniz. Biberonun temiz olması orada üreyecek bakterileri önlemek açısından çok önemlidir. Ayrıca bebeğinizin hastalanmasına karşı bir iyi bir önem olacaktır.

Biberonu Temizlerken Dikkat Edilecek Hususlar:

 • Biberonları ve emziğini temizlerken ilk önce yapmamız gereken sabunlu suyla iyice yıkamalıyız. Yaklaşık yarım saat kadar kaynatarak steril bir hale getirilir. Eğer kaynatmayı sevmiyorsanız  sterilizatör yardımıyla da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kaynatma olmazsa bebeklerde sık sık ishal kaçınılmaz olur.

Biberon Kaynatma Aşamaları:

 1. Biberon emziğini, şişesini ve aparatlarını içine sığacak geniş bir tencereye bulunuz.
 2. Daha sonra bulduğunuz geniş bir tencerenin içine su koyup kaynayana kadar bekleyiniz.
 3. Su kaynamaya başladığında içine tüm aparatları, biberon şişesini ve emziği içine atarak 25 dakika boyunca bütün parçaları kaynatınız.
 4. En son olarak kaynatılan biberon aparatlarını bir maşa yardımıyla tencerenin içinden çıkartınız.
 5. Kullandığınız tencereyi başka işlerde sakın kullanmayınız. Bu işlem için bir tencereyi her zaman kenarda bulundurmalısınız.
 • Anne sütüyle beslenen bebeklerle biberon beslenen bebekleri karşılaştırdığımızda biberonla beslenen bebeklerde hastalanma riski çok fazladır. Biberonla beslenen bebeklerde solunum yolu hastalıkları, şeker hastalıkları, obezite gibi durumlar daha sık görülmektedir.
 • Bebekler biberonu anne memesinden farklı şekillerde emerler. Bebek açısından anne sütüyle beslenen ve emen bebeklerde çene yapıları gelişmiş olur. Fakat biberonla beslenen ve emen bebeklerde ise çene ve diş uyumsuzluk problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu düşünceler sıkça dile getirilir. Nitekim bebeklerin konuşma becerisinin daha geç yaş gruplarında görülmesi de bu düşünceleri destekler hale gelmiştir.
 • Biberonla beslenme anne adayları için risk teşkil etmektedir. Biberonla beslenen bebeklerin anne adaylarında doğum sonu kanamaları daha sık görülmekte ve kanama uzun süre devam edebilmektedir.
 • Biberonla beslenen bebekleri sadece anne değil başka birileri de besleyebilir. Bu anne adayları için bir rahatlık olsa bile başka bir avantaj sağlamaz.

  Biberon mamasından önce;  Anne Sütü, Anne Sütü Faydaları, Anne Sütü Arttırma   konumuza bir bakabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz