Normal doğum; vajinal yolla gerçekleşen doğumdur. Hamileliğin başladığı andan itibaren uterusun kasılmaları baskı altında tutulmaya başlanır. Gebeliğin devam ettiği zamanlarda uterusun üzerinde baskılar azalmaya başlar ve sonra ağrıya yol açmadan nadiren kasılmalar meydana gelir. Bunun amacı rahim yolunun doğuma hazırlama şeklidir.

Rahim ağzı olgunlaşması bir çok aşamadan oluşur. Rahim ağzında birçok değişimler olduğu görülür. Giderek yumuşamaya başlar. Rahim ağzında “silinme” denilen süreç gerçekleşmiş olur. Bu süreçte rahim ağzının uzunluğu azalır ve incelir. Olgunlaşmış bir rahimde doğumun yarattığı kasılmalarla birlikte arttığını görmekteyiz. Bu rahim ağzının olgunlaşması doğumla paralel gittiğinin bir işaretidir.

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız:

1) Gerçek doğum sancısı düzenli ve aralıklarla olur.

2) Sancılar 10 dakikada üç kez ortaya çıkabilir.

3) Her bir kasılma yaklaşık olarak 50 saniye kadar sürmektedir.

4) Gerçek sancılar dinleme ile geçmektedir.

5) Şiddeti de zamanla artmaktadır.

6) Kasılmaları karnınızda rahatça hissedebilirsiniz.

7) Kasılmalar belli bir düzene girip ve dinlenmeye geçmiyorsa hemen hastaneye gitmelisiniz.

8) Bazen doğuma geçişten önce sancıların başlaması şekliden olmayabilir. Kimi annelerin sancıları başlamadan önce su kesesi açılabilir. Bu durumda mutlaka hemen hastaneye gidilmelidir.

9) Genellikle hafif kanlı, sümüksü akıntıdan sonraki ilk iki günde doğum olayı başlamış olur.

Normal Doğumun Bebekler Açısından Yararları:

1) Normal ebe ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntı gelişimi az görülmektedir.

2) Bebeğin normal doğum esnasında bebeğin ağzı ile doğum kanalından geçişi sırasında bakterilere temas etmesi sebebiyle bağışıklık sistemi gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

3) Bebekte salgılanan mutluluk organları bebeği dış ortama hazırlamakta kolaylık sağlar.

4) Doğan bebekler, anne memelerini emme becerilerinin gelişmesine yol açar.

5) Doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması oluşur ve bu sayede anneye bağlanması ve gelişmesi açısından çok önemi bir durumdur.

6) Bebekler sezaryen bebeklere oranla daha az yoğun bakıma alınır.

Normal Doğumun Anneye Yararları:

1) Doğumdan sonra annenin günlük hayatına dönebilmesi ve iyileşmesi çok kısa zamanda gerçekleşir.

2) Normal olarak doğum yapan anneler hastaneden daha çabuk taburcu olurlar.

3) Annelerde özgüven ve başarma hissi daha güçlü olur.

4) Annelerin rahminde hiç bir zarar oluşmaz ve bundan sonraki normal doğumları rahatlıkla yapabilir.

5) Bu doğumda enfeksiyon ve kanama riskleri daha azdır.

6) Bu doğumu yapan annelerin doğum sonrasında ağrı şikayetleri sezaryenlere göre çok az olur.

Sezaryen Doğum:

sezeryan dogum 300x199 - Normal Doğum ve Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen ile doğum yapma kararını alan anneler gebelik muayene esnasında birinci veya ikinci evrede bunu dile getirebilirler. Sezaryen doğumlar bazı koşullarda annelere avantaj sağlayabilir. Bebeğin yoğun bakım şartlarını ve uygun koşulları yerine getirerek sezaryen uygulanabilir. Fakat normal doğumda doğum şartları uygun olmasa da beklenmedik durumlarda yapılabilir. Sezaryende ise bebek olgun olduktan hemen sonra doğurma işlemine geçilir. Eğer doğum başlanması beklenmedik zamanlarda gerçekleşirse gebelik süresi 42.haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu esnada bebek 3 hafta içinde ölebilir. Bunlar olaylar nadiren rastlanabilmektedir. Bu yüzden her gebeyi ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Bazende gebelik sürecinde doğum başlamamasına rağmen sezaryen kararı alınabilir. Bunlar genellikle acil ve beklenmedik zamanlarda olur. Mesela bebeğin kalp seslerinin bozulmuş olması, plasentanın erken ayrılması, suların gelmesi esnasında kordonun sarma olayları meydana geldiği anlarda acilen sezaryen uygulanmaktadır.

Daha önce sezaryenle doğuran anneler şunu çok iyi bilmektedir. Sezaryen sırasında bir kesi yapılır. Bu kesi bebek çıktıktan sonra uygun bir şekilde dikilerek orası kapatılır. Ne kadar iyi kapatılırsa kapatılsın ne kadar iyileşirse iyileşsin uterus kası artık bozulmuş deformeye uğramıştır. Sonraki gebeliklerde bebek büyüdüğünde gerginlik oluşmaktadır. Bu gerginlikte kesi bölgesinin tekrar açılmasına yırtık oluşmasına neden olabilir. Böyle olaylarda anne ve bebek için tehlikelidir. Ayrıca sezaryenle doğum yapan anneler normal doğumda yapabilme şansları da vardır.

 

Daha doğum olmadan öncelerinde yaşanan Gebelik, Gebelik Belirtileri, Gebelikte Yapılması Gerekenler durumlar makalede belirtilmiştir. Göz atmanızı öneririz.