yalancı emzik

Bebeklere emzik verilmesi bazı sıkıntıları da yol açabilir. İlk aylarda bebekler meme karmaşasına girebilirler. 6.aydan sonra bebeklerde ibrik kullanımından dolayı bebeklerin diş yapısında bozulmalar hatta orta kulak iltihabı gibi hastalıklar meydana çıkabilir. Bu yüzden bazı uzmanlar bebeklere emzik verilmesini doğru bulmazlar. Bazıları verilmesi gerektiğini savunabilmektedir. Fakat bunun belli bir aşamaya geldikten sonra yapılmasını söylüyorlar. Ancak emzik yada biberon çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Sebebi ise emziklerin üzerinde birçok mikrop barınır. Kullanımı esnasında bu mikroplar hemen bulaşır ve minik çocuğunuzda hastalıklara sebep olabilir.

emzik - Bebeklerde Emzik Kullanımı, Emzik Çeşitleri, Emzik Seçimi

Bebeklerin emme iç güdüsü çok yüksek olduğundan bebekler meme emmek isterler. Bebeklere huzur verdiği söylenir. Ancak anne sütüne ihtiyaç olduğu bu dönemlerde bebeğinizi emziğe alıştırmak sakıncalıdır. Bazı durumlarda anne memesini bebek emzik olarak da kullanabilir. Bunun içinde yenidoğan bebeklerinize ortodontik emzikler verilmelidir. Bazı uzmanlar bu durumu böyle yapılmasından yanalar.

Anne sütünün uzun süreli ve bolca olması bebeğin ilk haftalarda emmenin etkili ve güçlü olmasını sağlar. Fakat bebeğe ilk 6 hafta içinde emzik verilmesi durumunda anne adayları olumsuz etkilenebilir. Bu durumda daha az anne memesine ihtiyaç duyarlar. Emziğe erken alışan bebekler anne sütünü daha erken bırakmaktadır. Bu sebeple ilk 6-9 hafta içinde bebeklere emzik kullanılması asla tavsiye edilmez. 6-9 haftadan sonra emzik verilebilir.

Emzik seçimleri yaparken 0-6 ay arası çocuklar için 1 numara, 6 ay üzeri çocuklara yönelik olarak da 2 numara olmak üzere iki farklı seçenekte yer almaktadır.

Bebeklerde Emzik Kullanımı:

Emzik bebeğin ağzına uygun olmalıdır. Emziğini yutmasını için geniş emzikler seçilmelidir.
Emziğin delikli olmasına dikkat etmeliyiz. Bu delikler salyalarının dudak kenarlarını ve çenesini tahriş etmesin bir hassa önlemektedir.
Emzik, biberon gibi malzemelerin BPA(Bisphenol A)ve Pthalates gibi maddeler olmamasına dikkat edilmelidir. Bu tür maddeler çocuğunuzda karaciğer bozukluğuna meme kanserine yol açabilir.
Bebeğin çene yapısına uygun emzikler alınmaya özen gösterilmelidir.2–3 ayda bir bu emzikler değiştirilmelidir.
Ayrı etten Silikondan ya da kauçuktan yapılan emzikler kullanabilirsiniz.

Emzik Çeşitleri;

SİLİKON EMZİKLER

Silikon emzikler geç deforme olur, şeffaftır, daha kolay temizlenebilir. Bu tür emziklerin tadı ve kokusu olmadığı için anne göğsünü veya biberona kolayca geçiş yapabilir. Bu nedenle silikon emzikler genellikle anneler tercih edebiliyor.

KAUÇUK EMZİKLER

Başka bir emzikte kauçuk emziklerdir. Temizliği zordur. Bebek tükürüğü ile temas sonucu N-nitrosamin adlı madde ile birleşip çocuklarda zararlı etkilere sebep olabilir.
Birde damaksız emzikler vardır. Bu emzikler anne memesine benzedikleri için 1 yaşın altındaki bebeklere daha uygundur. Eğer 1 yaş üzeri kullanılması sonucunda damağa baskı yapar ve damak yapısını ve üst ön dişlerin yapısını bozabilmektedir.

DAMAKLI EMZİKLER

Damaklı emzikler ise; Damağa tamamen uyumlu olduğu için 1 yaş üzeri bebeklere daha uygun olmaktadır.

Emzik kullanırken nelere dikkat etmeliyiz.

Anne sütü ile gelişen büyüyen bebeklere illa emzik vermek doğru olmaz.
Genellikle emziği yavrunuz uykuya daldığı zaman verebilirsiniz. Çok derin uyuyorsa emziği ağzından çıkartabilirsiniz.
Sakın Emziği vermeden önce bal,şeker,pekmez gibi maddelere batırmayın. Önerilmez.
Emziği tutmayı başaramayan bebeklere bir kaç damla anne sütü damlatılarak emziği ona cazip duruma getirebilirsiniz.
Mutlaka bebek askı alıp çocuğunun elbisesine tutturun ki ağzından yere düşmesin.
Kauçuk emzikleri asla kaynatmamalısınız. Temizleme malzemeleri ile temizleyebilirsiniz.

Silikon emzikleri ise en az günde bir defa kaynatabilirsiniz.
Zarar görmüş yıpranmış eskimiş emzikleri asla kullanmayınız.

Yere düşen emzikleri asla bebeğinizin ağzına götürmeyiniz. Bol su ile yıkayınız.

Emzik kullanımının dışında annelerin Bebek Emzirme, Emzirme Aşamaları, Emzirme Yöntemleri , gibi konuları iyi bilmesi gerekmektedir. Bu konuyu dikkatle incelemenizi istiyoruz.