yeni doğan bebek idrarında kan görülmesi

İdrar kanaması sıkça kontrol edilmelidir. Çünkü bebeğinizin altını değiştirirken bezinde pembe veya turuncu lekelerle karşılaşabilirsiniz. Bu lekeleri anneler genellikle ” bebeğin bezinden kan geliyor” diye endişeye kapılabilirler. Bu lekeler bir çok nedenden dolayı oluşmaktadır. Ancak genellikle bebek bezinden kaynaklandığı düşünülür. Bu yüzden anneler kullandıkları bez markasını değiştirmeyi düşünüp tekrar emin olmak isterler. Fakat bebek bezinde kan görülmesi başka durumlarda yol açar. Bunların başında idrar yolu enfeksiyonu gelir. Sidik yollarının yapısal bozuklukları, böbrekte kist ve hacet yollarının zarar görmesi durumunda kan görülmektedir. Bu durum böbrek ağrılarına ve ağrılı idrar yapmaya yol açmaktadır. Bu yüzden net bir tanı konması için doktorunuzla görüşmelisiniz. ( MR, Ultrason, Tomografi ve Biyopsi yaptırmalısınız. )
Ayrıca başka nedenlerden dolayıda kan görülme yaşanabilir. Aşağıda nedenleri sıralanmıştır.

Kan Görülme Nedenleri:

* Anne sütüyle yeteri kadar beslenmemesi durumunda oluşan kan görülmeleri yaşanabilir. Yeterince anne sütüyle beslenmeyen bebeklerin idrar renginde koyulaşma görülür. Bu durumda bebek bezinde kan gelme ihtimali oluşabilir.

* Hazır bezlerin yapısı ile de kan lekeleri oluşabilir. Sidik içerisinde bulunan kristaller veya tortular bezden süzülür ve hava ile temas etmesi sonucunda oksitlenme olayı yaşanır. yaşanan bu oksitlenme sonucunda pembe ve kırmızı tonlarda lekeler oluşmasına neden olur. Bezde oluşan kırmızı lekeler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunu gördüğünüz zaman mutlaka doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

* Hormonlardan kaynaklanabilmektedir. Doğum esnasında bebeğin yuttuğu kan yüzünden de az miktarda kan gelme durumu oluşabilir.
Bunun yanı sıra başka sorunlara da davetiye çıkartabilir. Bunların başlıcaları;

* Mineral Bozukluklar
* Böbrekte enfeksiyon
* İdrar kesesi enfeksiyonu
* Kum dökme
* Böbrek iltihabı
* Ateş
* Karın ağrısı
* Vasküler anomiller
* Bazen idrarın nedeni bulunmadığı durumlarda bazı ilaçların ve pancar gibi sebzelerin, idrar rengini değiştirerek hematüriye yol açarlar.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anneler bebek bezinde kan gördüğü zamanlarda kanlı bezi saklamalı ve çocuk üroloji doktoruna başvurmalıdır. Doktor ultrason muayenesini yapar, idrar tahlili sonucunu inceler. Oluşabilecek enfeksiyonlara karşı antibiyotik tedavisi uygular. Çocukta kan görülmesinin nedeni böbreklerdeki taş ise; bu taşın kırılması yada çıkarılması gerekir. Önemli bir hastalık tespit edilmişse biyopsi sonucuna göre tedaviye karar verilmektedir.

İdrar kanaması sorunundan başka bebeklerde sıkça karşılaşılan Yenidoğan Bebek İdrarı Sorunları Ve Belirtileri Nedir konusuna bir göz atmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz