bebek refleksi

 Refleks; bebek geliştikçe bu davranışlar gelişir ve güçlenir. Özellikle bu tepkiler bebekler için hayati bir öneme sahiptir. Bunların başında emme refleksi gelir.

Emme Refleksi:
emme refleksi 300x180 - Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks Çeşitleri

Bebeğin memeyi bulmasını sağlar. Anne karnında bazı bebeklerde parmak emme şeklinde ve bebek uyurken de bu tepki görülür. Doğum sonrası , bebek uyanıkken 3-4. aya, uykuda ise 7.aya kadar emme sürebilir. Yedinci aydan fazla sürerse bu beyin hasarına yol açar.

Eğer bu tepki bir bebekte yoksa beyin yapısının doğumsal bozukluklarını ve oksijensiz olduğunun habercisidir.

Sıçrama Refleksi:

sicrama refleksi 300x240 - Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks Çeşitleri

Bebeğinizin ani hareketlere tepki vermesinden kaynaklanır. Sırt üstü yatan bir bebeğin başını biraz kaldırarak baş arkaya doğru bırakılır. Ardından bebeğin 2 elini tutarak vücudunu hafif kalacak şekilde kollar aniden bırakma işlemidir.

4 şekilde yapılır.

  • Kolları omuzdan itibaren gövdeden uzaklaştırarak
  • Dirsekten itibaren düz olarak uzaklaştırma yapılabilir.
  • Kollar dirseklerden bükülür hale alınır.
  • Kollar gövdeye yaklaştırarak başka bir duruma geçmesi sağlanır. Parmaklar açılır ve bu durumda bebeğiniz ağlamaya başlar.

Yakalama Refleksi:

yakalama refleksi 300x169 - Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks Çeşitleri

Bebeğinize bir şey uzattığınızda sıkıca onu kavrayarak tutmaya çalışır. Bu en çok 36.haftadan büyük bebeklerde görülür. Elinizi sıkıca tutmaya ve kendi bedenini yukarı doğru çekmeye çalışırlar.
Çocuğunuz iki aylıksa istemli yakalama başlayacağından bu tepki ortadan kalkar genellikle ayaktaki refleksler onuncu aya kadar sürmektedir. Yine yakalama refleksi bir bebekte görünmüyorsa sinirlerde oluşabilecek bozukluklardan dolayıdır.

Öksürme Refleksi:

oksurme refleksi 300x163 - Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks ÇeşitleriYeni dünyaya gelmiş bebeklerde hava yolunun açık olmasını bize gösterir. Ayrıca aksırma ve öksürme solunum yolunun temizlenmesinin de bir göstergesidir. Yaşam boyu böyle devam edip sürmektedir.

 

Tonik Ense Refleksi:

tonik ense refleksi 300x159 - Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks Çeşitleri

Bebeğinizi sırt üstü yattığında kafasını bir tarafa yatırır, döndüğü taraftaki kol ve bacağını ileri uzatır ve daha sonra uzuvlarını büktüğü görülür, bu onun savunma pozisyonudur. Bu refleks doğumdan 3 yada 4 hafta sonra belirgin bir hale dönüşür. Üç veya dördüncü ayda ise azalma gösterir.

Dört aydan daha uzun sürmesi durumunda serebral palsi hastalığının habercisi olabilmektedir.

 

Adımlama Refleksi:

adimlama refleksi 300x218 - Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks Çeşitleri

 

Yavrunuzu koltuk altından tutarak kaldırdığınıza havada adım atmaya çalışır. Bu tepki sekiz hafta içinde kaybolur. Bebeğe egzersiz yaptırılırsa bu refleks daha uzun sürebilir. Gelişimi geri olan bebeklerde bu refleksler görülmez.

 

Yürüme Refleksi:

yurume refleksi 300x211 - Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks Çeşitleri

Yine aynı şekilde koltuk altlarından tutularak yere basması sağlanır. Bu şekilde bebeklerde yürüme eğilimi görülür. Zamanında doğan bebeklerde ayak tabanları yere tam olarak basarken, erken doğan bebeklerde ayak parmak ucunda yürüme gerçekleşir. Bu refleks doğumdan dördüncü aydan itibaren kaybolmaya başlar.

 

Yüzme Refleksi:

yuzme refleksi 300x168 - Refleks, Bebeklerde Görülen Bebek Refleks Çeşitleri

Bebeğinizi göğüs kısmından ellerinizle tutarak , yere paralel kaldırdığınızda bacaklar serbest kalacak şekilde ve kollarını yüzüyormuş gibi hareket ettirdiğini görürsünüz. Yüzme refleksi dört ve altı ay içinde kaybolur. Ancak bu refleks bebekler için önemlidir. O yüzden anneler suda doğum tercih etmesi bu refleks ile mümkündür.

Refleks öncesinde bebeğinizin gelişim süreçlerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun içinde Ay Ay Gelişim Süreçleri, Bebeğin Fiziksel Gelişim Süreçleri öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.